Rekolekcje paralotniowe – dzień 2: Głos

Najpierw zobacz: Dzień 1 – Pustynia

Głos Boga może być w Twoim sercu bardzo cichy. Trzeba pozbyć się zewnętrznego i wewnętrznego hałasu, żeby go usłyszeć. Bądź pewna, że On bardzo pragnie do Ciebie mówić i opowiadać Ci o tym jak bardzo Cię kocha. Nie wystarczy jednak pozostać jedynie na słuchaniu. Miłość pragnie, aby kochana osoba odpowiedziała najhojniej jak potrafi na ten wołający głos.

Może pojawia się w Tobie dużo lęku związanego z odpowiedzeniem Bogu. Czy taki słaby człowiek jest w stanie cokolwiek powiedzieć Stwórcy Wszechświata? Wszystko może brzmieć banalnie i nieadekwatnie w takiej perspektywie. Pamiętaj, że Bóg doskonale Cię zna, wie ile masz siły i zna wszystkie Twoje słabości. To jednak zupełnie Mu nie przeszkadza! Przecież właśnie taką kocha, taką woła i od takiej Ciebie oczekuje odpowiedzi. Nie bój się, że nie spełnisz Jego standardów.

Św. Ignacy Loyola mówił, że miłość polega bardziej na czynach niż na słowach. Jeśli więc wydaje Ci się, że odpowiedzenie Bogu powinno się wiązać ze zrobieniem czegoś dla Niego, to nie jesteś daleko od prawdy. Kolejny lęk może podpowiadać: Czy On nie będzie zbyt wiele wymagać? Jeśli w Twoim sercu pojawia się takie pytanie, zastanów się jak bardzo ufasz Jezusowi. Czy podejrzewasz, że może On nie chcieć Twojego szczęścia? Pamiętaj, że miłość nigdy do niczego nie zmusza, a Jego zaproszenia są zawsze drogą do pełni życia. Nie bój się na nie odpowiedzieć, choćby oznaczało to pójście w nieznane.

Głos jest nam dany też w jeszcze innym celu. Bóg chce nie tylko żebyś Jemu odpowiedziała na Jego wołanie, ale też żebyś innym głosiła Dobrą Nowinę o zbawieniu. Nie oznacza to, że musisz podchodzić do ludzi na ulicy i mówić, że Bóg ich kocha. Najlepsza ewangelizacja odbywa się w Twojej szkole, pracy, domu czy w pubie z przyjaciółmi. Wcale nie trzeba do tego słów, ale świadectwa radości i pokoju, które dostajesz od Niego. Żeby jednak mieć je w sobie, musisz najpierw usłyszeć głos Jezusa i hojnie na niego odpowiedzieć.

Co chciałabyś powiedzieć dziś Bogu? Jak odpowiesz na Jego zaproszenie?

Jeśli nie jesteś w stanie dać Mu jeszcze odpowiedzi, nie martw się, proś o Ducha Świętego, by otworzył Twoje wargi i serce.

 

O s. Ewa Bartosiewicz RSCJ

Jestem zakonnicą ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa (Sacre Coeur). W 2015 złożyłam swoje pierwsze śluby zakonne i pracowałam jako katechetka w jednym z gimnazjów w Gdyni. Obecnie mieszkam w Poznaniu i zajmuję się duszpasterstwem powołań.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Paralotnie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *