Czarna dziura a sprawa Kościoła

1969: Margaret Hamilton obok kodu, który zaprowadził nas na księżyc 2019: Katie Bouman obok danych, które zaprowadziły nas do czarnej dziury

Świat żyje w ostatnich dniach zdjęciem czarnej dziury, którego wykonanie potwierdziło teorię Einsteina sprzed 100 lat. Na czele zespołu, któremu udało się tego dokonać, stała Katie Bouman. Już dwa lata temu tłumaczyła na konferencji TEDx w jaki sposób można sfotografować obiekt, który z punktu widzenia Ziemi jest wielkości pomarańczy na księżycu!

Dla mnie to fascynujące nie tylko z punktu widzenia nauki, ale też przemian społecznych, jakie dokonują się na świecie. Kiedy studiowałam na Politechnice Warszawskiej, zdarzało mi się słyszeć złośliwe docinki w stylu: „Kobieta inżynier jest jak świnka morska – ani świnka ani morska”. Oczywiście nie było miło słuchać takich komentarzy, ale mobilizowały mnie one zawsze do tego, by być coraz bardziej sobą i tym bardziej służyć innym talentami, które dostałam. Te dwie panie na zdjęciu w spektakularny sposób dowodzą, że w tym męskim świecie kobiety mogą odegrać ważną rolę i nie jest ona wyłącznie ozdobna. Ja co prawda nie poszłam w ślady mojego Taty i nie zrobiłam kariery naukowej, a teraz już nawet nie pracuję w zawodzie, ale powszechnie wiadomo, że jestem dużo bardziej dumna z tytułu inżyniera niż magistra. Właśnie dlatego, że lubię być tam, gdzie to wcale nie oczywiste.

Zupełnie podobnie jest, gdy myślę o Kościele. Choć mamy wiele wspaniałych kobiet, które tytuł doktora Kościoła uzyskały nie za ładne oczy, ale za wielkie dokonania, które zmieniały bieg historii, nadal kobiecy głos jest mniej słyszany i często pomijany.  I wcale nie mam przekonania, że trzeba teraz walczyć o równe prawa, ale raczej, że trzeba pokazywać światu jak wiele mamy do powiedzenia i nie dać się zniechęcić próbom podcinania nam skrzydeł. Tym bardziej jeśli sprawa dotyczy dziedziny, w której absolutnie wszystko powinno sprowadzać się do relacji z Bogiem. W końcu, czy może być ktoś większym specjalistą od relacji niż kobieta? Już Jan Paweł II mówił o „geniuszu kobiety”, a Franciszek odważnie idzie w tę samą stronę, powierzając kobietom ważne stanowiska.

Myślę, że okres wielkanocny to doskonały czas, by przyglądać się roli kobiety w Kościele. W końcu to nie przypadek, że najwytrwalszymi po krzyżem okazały się kobiety i to im pierwszym Jezus objawił się po zmartwychwstaniu. Jeśli będzie w nas ta sama determinacja i miłość, jaką miały pierwsze chrześcijanki, nasz głos będzie coraz wyraźniej słyszalny i staniemy się apostołkami Jego czułości i delikatności w świecie.

O Ewa Bartosiewicz

Mam na imię Ewa. Z wykształcenia jestem informatykiem. Moją pasją jest Afryka, uwielbiam chodzić po górach, latać na paralotniach, robić zdjęcia i kręcić filmy, a przede wszystkim robić szalone rzeczy z szalonymi ludźmi dla Jezusa. Aby to wszystko się udawało muszę często zatrzymywać się, kontemplując spojrzeniem serca rzeczywistość nad filiżanką zielonej herbaty. Do czego i Was na tym blogu zachęcam.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kobiety w Kościele, Komentarz. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Czarna dziura a sprawa Kościoła

  1. weronika pisze:

    Zgadzam się, miałam podobne przemyślenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *