Pielgrzymi ostatniej godziny

Aleja na Jasną Górę, 8:15 rano, w powietrzu jeszcze przyjemny chłód poranka. Idę dumnie na przedzie pielgrzymki, krokiem żwawym, bo zdążyły zadziałać już leki przeciwbólowe na moje zapalenie ścięgien. W sercu niosę wiele intencji, ale też trud ostatnich dni wędrówki. Nagle pośród myśli o spotkaniu z Matką Bożą i Jezusem, dla którego przecież idę w tej pielgrzymce i któremu oddałam całe moje życie, pojawia się myśl zupełnie inna. Oto zaczynam myśleć o tych, którzy nie szli z nami przez ostatnich 10 dni, ale dojechali w weekend lub nawet ostatniego dnia przed wejściem do Częstochowy. Przecież oni nie musieli znosić przeraźliwego upału, nie przychodzili wieczorami do medyków z objawami „asfaltówki”, nie bolały ich nogi, nie mieli odcisków na stopach i nie zgarniała ich z trasy karetka, nie składali mokrych namiotów i nie gryzły ich komary podczas wieczornych apeli. Jak więc mogą z nami wchodzić na Jasną Górę?? Czy to będzie sprawiedliwe? Może chociaż gdzieś na końcu?

I wtedy nagle zrobiło mi się strasznie głupio, bo jak nigdy przedtem, zrozumiałam przypowieść o robotnikach ostatniej godziny (Mt 20, 1-16). Tak doskonale zobaczyłam siebie upominającą się o swoją należność, choć przecież o denara umawiałam się z Panem Bogiem. A dostałam wiele więcej niż denara, bo to nie w Częstochowie było to, co najlepsze, ale podczas całej drogi – spotkałam pięknych ludzi, doświadczyłam realnej bliskości Jezusa w moim cierpieniu, miałam okazję dzielić się moim przeżywaniem relacji z Bogiem i porozmawiać z osobami, które Go poszukiwały. Doświadczyłam mnóstwa radości i bezinteresownej pomocy, z całego serca uwielbiałam Boga śpiewem i co chwilę się śmiałam. Czy ja naprawdę zazdrościłam tym, którzy przyjechali ostatniego dnia i pośród nas wchodzili na Jasną Górę? Ani trochę!

Tego dnia zrozumiałam jak perfidne potrafią być podszepty szatana, któremu łatwo udaje się sprowadzić moje myślenie do prostego porównania. Kiedy jednak zacznę się zastanawiać, to okazuje się bardzo szybko, że ten kto dojechał na pielgrzymkę, bardzo chciał iść od początku, ale nie dostał urlopu w pracy; ten, który prosi o coś do jedzenia, nigdy nie marzył o byciu bezdomnym; ten, który nawraca się w ostatniej chwili życia, wcale nie przeżył go dobrze, inwestując w wieczne imprezy.

Jest tylko jedno pytanie, które warto sobie zadawać – czy ja żyję najlepiej jak potrafię? Jest pewne powiedzenie, które mówi: „Jeśli ktoś ocenia twoją drogę, pożycz mu swoje buty” i jest w tym wiele prawdy. Patrząc z zazdrością albo litością na drugiego człowieka, nie mam pojęcia co w życiu przeszedł i czy droga, którą idzie jest tą najlepszą. Z pewnością wtedy jednak nie mam czasu, żeby go kochać i w ten sposób sprawiać, że ja będę zmierzać prosto do bram wiecznego szczęścia.

O Ewa Bartosiewicz

Trafiłeś na blog archiwalny. Więcej o mnie przeczytasz na obecnym blogu: https://spojrzenieserca.pl/o-mnie/
Ten wpis został opublikowany w kategorii Podróże, Spojrzenie na Boga. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na Pielgrzymi ostatniej godziny

 1. kloszard pisze:

  Pięknym jest odkrywanie rzeczy tak oczywistych, zdawać by się mogło a zakrytych przed nami przez nas samych.

 2. zawirowany pisze:

  Szkoda, że już nie w Gdyni… Oj tak-lepiej się w końcu załapać i być tym robotnikiem choćby ostatniej godziny niż nie być w ogóle uwzględnionym w tej Pańskiej „winnicy”… Oto jest pytanie-czy starczy nam życia i uda się zasłużyć choćby na tego „denara”?…

  • kloszard pisze:

   Będę przedstawicielką nie tylko siebie, wzbudzając w sobie nadzieję ,że mimo nie stosowania prawa, dostąpię zaszczytów. Jedyne co mam na swoje usprawiedliwienie do krótka codzienna prośba, za obcymi, których nie znam i nigdy nie poznam. Jedyne co uważam za ważne w swoim życiu to tę właśnie krótką prośbę. Gdy wtulę się w Boga wiem ,że to wystarczy ale gdy jestem samotną kobietą, wiem ,że to o wiele za mało. Czy jest tak bo jestem duszona przez tego , który czeka na mnie z większą pewnością niźli Bóg czy może jednak …i mówią mi ,że wystarczy iść, wyspowiadać się i wrócić….ale ja nie pójdę, nie wyspowiadam się ale czy to wystarczy by być. Może tylko mi się wydaje ,że nie jestem taka zła a w rzeczywistości jestem potworem idącym prosta drogą do piekła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *