Bóg człowiekowi człowiekiem

dziecko_misWielokrotnie w ostatnim czasie słyszałam, że Bóg stał się mały, byśmy nie bali się Jego wielkości, byśmy nie byli przytłoczeni Jego chwałą i zobaczyli Go jako jednego z nas. Tylko, że my się ciągle boimy. Ciągle pokutuje w nas obraz Boga, który chce nas karać i rozliczać, choćbyśmy słuchali nieustannie o Jego miłości. Trzeba naprawdę przyklęknąć przy stajence i spojrzeć małemu Jezusowi w oczy, żeby się przekonać, że taki tyrański Bóg, to jakiś zupełny absurd.

Można też, jak na wczorajszej pasterce o. Proboszcz, zauważyć, że Bogu aż za bardzo udało się stawanie człowiekiem. Tak bardzo się uniżył, że to teraz my musimy się zniżać do Jego poziomu, bo jesteśmy zbyt mądrzy, bogaci i pobożni, żeby się wałęsać po szopkach. Wcale nie jest nam łatwo odwiedzić Boga w tych miejscach, w których możemy sobie pobrudzić ręce – łatwiej przychodzi nam oglądanie trudnej rzeczywistości przez szklany monitor albo telewizor. Musimy pokonać naszą dumę, zarozumialstwo, wygodnictwo i egoizm, by przyklęknąć przy tej stajence i przekonać się, że skoro Bóg stał się dla nas taki mały, to i ja też potrafię.

W moim ostatnio ulubionym filmie „Narodzenie” jest scena kiedy Maryja pyta Józefa. „Jak myślisz, kiedy poznamy, że on nie jest zwykłym dzieckiem? Czy poznamy to po tym co będzie mówił, po tym co będzie czynił?”. W filmie pytanie to pozostaje bez odpowiedzi, ale dziś nasuwa mi się taka: „Poznamy to po tym, że on będzie bardziej człowiekiem”. Podczas gdy coraz częściej doświadczamy rzeczywistości, w której człowiek człowiekowi wilkiem, niezmiennie Bóg człowiekowi człowiekiem.

Życzę nam wszystkim byśmy w te Święta, naśladując Boga stawali się po prostu coraz bardziej ludźmi.

O s. Ewa Bartosiewicz RSCJ

Jestem zakonnicą ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa (Sacre Coeur). W 2015 złożyłam swoje pierwsze śluby zakonne i pracowałam jako katechetka w jednym z gimnazjów w Gdyni. Obecnie mieszkam w Poznaniu i zajmuję się duszpasterstwem powołań.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Refleksje o Bogu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Bóg człowiekowi człowiekiem

 1. jazmig pisze:

  Szanowna siostrzyczko, Bóg mówi o sobie do Mojżesza w Starym Testamencie i to wielokrotnie. Dlatego jaki On jest, to my wiemy, a Pan Jezus przyszedł na ten świat w zupełnie innym celu, niż siostra pisze.

  Proszę z uwagą przeczytać Nowy Testament i samodzielnie przemyśleć to, co czynił i głosił Jezus, co napisali ewangeliści, co napisał św. Paweł i inni apostołowie, a nie powtarzać modne ostatnio banialuki głoszone przez wielu katolickich publicystów.

  Nikt za siostrę nie stanie na Sądzie Ostatecznym, to siostra zostanie osądzona za to, co mówi i pisze, a nie ci, którzy plotą bzdury powtarzane przez siostrę. Oni odpowiedzą za swoje grzechy.

 2. Viola pisze:

  Dzięki Ewa za ten tekst.!!!

 3. Robuert pisze:

  Bóg człowiekowi człowiekiem się stał, bo człowiek człowiekowi rzeczą na ogół jest. Trzeba się nam nauczyć, kim jest człowiek w swojej istocie – miłością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *