Wsparcie dla żyjących z HIV

Bardzo ważnym komponentem departamentu HIV/AIDS jest wsparcie dla osób żyjących z HIV oraz dla sierot, które straciły rodziców w wyniku AIDS. St. Martin pomaga w pewnym stopniu finansowo – pokrywa część opłat szkolnych dla sierot i daje niewielkie środki na rozpoczęcie własnego biznesu dorosłym. We współpracy z departamentem „oszczędności i mikrokredytów” przeprowadza warsztaty na tematy ekonomiczne. Miałam przyjemność uczestniczyć w takim krótkim warsztacie, który dla mnie był bardzo ciekawy. Nad większością rzeczy nawet nie przyszło mi do głowy się zastanowić. Była mowa przede wszystkim o zasobach i tym jak je dostrzec w swoim otoczeniu – czy wiesz, że drzewa za domem są zasobem? i rzeka płynąca niedaleko? i wszystkie krowy? i wszystkie przedmioty w domu które możesz sprzedać?… Ważne żeby umieć policzyć jaka jest wartość tych zasobów, określić te, które przyniosą ci zysk i te, które tracą z czasem na wartości. Z drugiej strony policz wydatki i zobacz jak mają się do tego ile jesteś w stanie zarobić.

To co jednak wydaje się najważniejsze dla osób żyjących z HIV, to grupy wsparcia, czyli miejsca gdzie mogą dzielić się z innymi swoim doświadczeniem i na wzajem wspierać się w trudnościach. Takich grup wsparcia tworzy się w okolicy wiele. Członkowie nie tylko dzielą się problemami i próbują je wspólnie rozwiązywać, ale także razem działają. Często zakładają wspólny biznes – np. małe poletko uprawne.

Raz na jakiś czas ludzie z różnych grup wsparcia zjeżdżają się na kilka dni, by między grupami podzielić się swoim doświadczeniem. Taki zjazd nazywa się „debriefing” i dziś odbywał się w Kinambie. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą, która bardzo mnie poruszyła:

Ojcze nasz, żyjemy z wirusem HIV.

Prosimy Cię żebyś uleczył nasze serca.
Pomóż nam odnaleźć zaufanie w nas samych,
akceptując Twoją wolę z wiarą
nie szukając przyczyny tego cierpienia.

Jezu, nasz bracie,
Ty dobrowolnie zginąłeś na krzyżu.
Pozwól nam nieść nasz krzyż razem z Tobą.
Pomóż nam widzieć naszą chorobę nie jako koniec, ale jako nowy początek dzięki miłości.

Duchu Święty zainspiruj nasze serca
żebyśmy dawali nadzieję tym najsłabszym pośród nas
i dbali o tych, który są nadal odrzucani,
tak jak Maryja stojąca pod krzyżem,
ożywiająca nadzieję w swoim sercu.

Po modlitwie był czas na podzielenie się w grupach. Każdy opowiadał historię tego jak dowiedział się, że jest zarażony, jak zareagowała na to rodzina, z jakimi problemami musiał się zmierzyć. Historie, co było dla mnie zaskoczeniem, zdawały się być zaskakująco podobne. Zdecydowana większość w takich grupach wsparcia to kobiety. Mężczyźni za wszelką cenę próbują ukryć swój status osoby zarażonej i nie chcą dzielić się swoimi uczuciami. A to właśnie oni w większości przypadków są winni cierpienia całej rodziny. Typowa historia zaczyna się w małżeństwie gdzie jest już kilkoro dzieci. Mąż zdradza żonę z nie wiadomo kim i dowiaduje się, że ma HIV, ale zwykle okazuje się to nie wcześniej niż wtedy gdy już żona też zostaje zarażona (albo co gorsza – specjalnie jej o tym nie mówi). Wtedy rodzice męża, z którymi wg tradycji zwykle mieszka rodzina, zwalają winę na żonę. Mąż szybko umiera, bo nie chce się leczyć, a kobieta zostaje przepędzona z dziećmi przez swoich teściów. Przerażający to scenariusz…

Bardzo jednak budująca jest postawa tych kobiet, które mimo wszystkiego co przeżyły, są niesamowicie radosne i pozytywnie nastawione do życia. Mówią o tym, że absolutnie nie są chore i żyją jak normalni ludzie i o tym, że każdy dzień jest dla nich nowym darem od Boga. Cieszą się każdą chwilą życia im darowaną. Dbają jak mogą, żeby ich dzieci mogły żyć godnie i żeby nie zostały bez środków do życia w razie ich śmierci. Myślę, że każdy z nas mógłby się czegoś od nich nauczyć. Dla mnie to był bardzo budujący dzień!

O s. Ewa Bartosiewicz RSCJ

Jestem zakonnicą ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa (Sacre Coeur). W 2015 złożyłam swoje pierwsze śluby zakonne i pracowałam jako katechetka w jednym z gimnazjów w Gdyni. Obecnie mieszkam w Poznaniu i zajmuję się duszpasterstwem powołań.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Afryka, Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *