„Lecz On milczał”

Dla mnie ten Wielki Post będzie z pewnością oscylował wokół milczenia. Na pewno wpłynął na to film, który mnie zainspirował, ale przede wszystkim jest to echem moich rekolekcji, które odprawiałam równo rok temu. Był to III tydzień Ćwiczeń Duchowych, czyli rozważania o męce i śmierci Jezusa. Zwykle moje rekolekcje pełne są treści, przemyśleń, słów, które Bóg do mnie kieruje. Tym razem było inaczej – wszystko skupiało się wokół ciszy.

„Nic nie odpowiadasz na to, co oni zeznają przeciw Tobie? Lecz On milczał i nic nie odpowiedział” (Mk 14, 60-61)

Czasem lepiej milczeć, niż powiedzieć za dużo. Jezus milczał i to była cisza pełna miłości, dbająca o drugiego, by go nie zranić, nie złamać trzciny nadłamanej… To dla mnie wezwanie, by czasem coś przemyśleć zanim powiem, ale też by szukać ciszy, w której moje serce może odpocząć od codziennego „hałasu”, by trwać na Adoracji, bez zbędnych słów.

Patrząc na cierpienie Jezusa odkryłam jeszcze jedną ważną rzecz. O ile zazwyczaj skupiam się na tym co Bóg może zrobić dla mnie (jak mnie zmienić i uczynić świętą 😉 ), rozważając Jego mękę zaczynam myśleć o tym co ja mogę zrobić dla Niego. Oczywiście odpowiedź jest prosta – być. Nic ponadto dla Boga zrobić nie mogę i nic więcej On ode mnie nie oczekuje. Przecież taki właśnie jest cel postu – wyłączyć to co zazwyczaj mnie rozprasza, by być bliżej Tego, który zasługuje na moją pełną uwagę. Wtedy nawrócenie i przemiana serca przyjdą same.

W ramach inspiracji ode mnie, zapraszam w każdy czwartek na rozważania o miłości. Tym razem będzie to dwugłos z Karolem Wilczyńskim z DEONu. Ja opowiem o tym jak można przeżywać miłość będąc singlem czy osobą konsekrowaną (na tym się znam ;)), a Karol przedstawi kilka dobrych rad o przeżywaniu Wielkiego Postu w związkach. Każdy znajdzie więc coś dla siebie. Artykuły ukazywać się będą na DEONie i na moim profilu na FB. Stay tuned 🙂

Kilka bardzo fajnych pomysłów na Wielki Post podrzuca też Majka. Łapcie 🙂

O s. Ewa Bartosiewicz RSCJ

Jestem zakonnicą ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa (Sacre Coeur). W 2015 złożyłam swoje pierwsze śluby zakonne i pracowałam jako katechetka w jednym z gimnazjów w Gdyni. Obecnie mieszkam w Poznaniu i zajmuję się duszpasterstwem powołań.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Zaproszenie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *