Błogosławione wino

winogrona-wino-kieliszkiCzęsto, jeśli ktoś nie wie jaki był pierwszy cud Jezusa, mówi, że pewnie rozmnożenie chleba dla pięciu tysięcy, jakieś wskrzeszenie albo przynajmniej uzdrowienie. A tu zupełnie coś innego. Pierwszy cud jakiego dokonuje Syn Boży, to zamiana wody w wino na weselu! Dla mnie to właśnie ten najbardziej wymowny moment zniesienia bariery między sacrum i profanum – Bóg wchodzi w moje życie całkowicie, bez żadnych zastrzeżeń. A my dalej tego nie pojmujemy. Ilu z nas naprawdę widzi obecność Boga w piciu wina na imprezie? A On właśnie tam jest i tam dokonuje cudów! Tak więc błogosławiona jest nasza codzienność, która przepełniona jest obecnością Tego, który ma moc czynić cuda. A co więcej, „błogosławiona wina, skoro ją zgładził tak wielki Odkupiciel”, jak słyszymy podczas wigilii paschalnej. Nawet grzech i zło, Jezus przemienia w dobro.

Dzisiaj Asia, moja współsiostra, złożyła w Rzymie swoje śluby wieczyste. Zgodnie z naszą tradycją, jej probacja (czyli grupa międzynarodowa, w której przygotowywała się do ślubów) otrzymała specjalne imię. Ich imię brzmi: „Miłość przemienia wszystko”. Jak to pięknie pasuje do dzisiejszego dnia – Bóg, który jest Miłością, przemienia zwykłą wodę w wyborne wino i przemienia moją grzeszną duszę w święte mieszkanie Ducha Świętego.

W ostatnim czasie odkrywam na nowo fakt, że szczęście polega na cieszeniu się z małych rzeczy. Kieliszek z winem może być do połowy pusty albo do połowy pełny. Czasami jednak warto ucieszyć się tym, że jest w nim chociaż kilka kropel, bo przecież mogłoby nie być nic. A my tak naprawdę nigdy nie wiemy czy przypadkiem te kilka kropli nie wydadzą większych owoców niż sześć wielkich stągwi. Zaufajmy, że każda rzeczywistość jest błogosławieństwem, bo każda, bez wyjątku, jest nieustannie przemieniana przez Miłość.

O s. Ewa Bartosiewicz RSCJ

Jestem zakonnicą ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa (Sacre Coeur). W 2015 złożyłam swoje pierwsze śluby zakonne i pracowałam jako katechetka w jednym z gimnazjów w Gdyni. Obecnie mieszkam w Poznaniu i zajmuję się duszpasterstwem powołań.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Refleksje o Bogu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *